Sisäilmapaja16: Säpinää sisäilmasta

On jälleen se aika, kun sisäilmaväki kokoontuu Sisäilmapajaan. Sisäilmapaja16 järjestetään 19.-20.11.2025 Espoossa, jossa Dipoli tarjoaa kaksipäiväiselle seminaarille näyttelyineen hienot puitteet. Ohjelma on nyt julkaistu ja ilmoittautuminen avattu.

Sisäilmapajan järjestelyistä vastaavat yhdessä Sisäilmayhdistys ja Espoon Tilapalvelut-liikelaitos.


Marja Tuomela, Elisa Vene ja Tiina Lumme Espoon Tilapalveluista ovat olleet tämänvuotisen Sisäilmapajan järjestelyissä tiiviisti mukana alusta alkaen.

Miksi halusitte järjestää Sisäilmapajan Espoossa?

– Espoo on viime vuosina panostanut voimakkaasti sisäilma-asioiden kehittämiseen. Meillä on käytössä uusia toimintamalleja ja ratkaisuja, joita haluamme jakaa ja esitellä. Sisäilmapajan järjestäminen Espoossa tarjoaa myös mahdollisuuden verkostoitumiseen ja kokemusten vaihtoon muiden kuntien, asiantuntijoiden ja alan toimijoiden kanssa.

Mistä tulee pajan teema Säpinää sisäilmasta, ja miten teema näkyy ohjelmassa?

Säpinää sisäilmasta -sloganilla haluamme tuoda sisäilmapajaan vilkasta keskustelua ajankohtaisista aiheista ja ratkaisuista. Teema kuvaa aktiivisuutta, yhteistyötä ja uusia oivalluksia sisäilma-asioiden parissa. Säpinä on toimintaa, energiaa ja vuorovaikutusta, ja teema näkyy erityisesti Espoon iltapäivän omassa sessiossa Säpinää sisäilmasta: Espoon sisäilmaratkaisut esiin, jossa esitellään Espoon kehittämiä toimintamalleja, kuten sisäilma-asioiden menettelytapaohje, siivouksen laadun seuranta sekä tarkastusryhmän toiminta kentällä.

Mitä haluaisitte nostaa erityisesti tämänvuotisesta ohjelmasta?

– Haluamme nostaa esiin käytännönläheisiä ratkaisuja sisäilman parantamiseen ja ilmanvaihdon säätöön. Olemme huomanneet, että sisäilmaongelmissa painottuvat usein ilmanvaihtoon liittyvät haasteet. Tästä erityisenä nostona on Espoossa toteutettu tarpeenmukaisen ilmanvaihdon säätö VOC-mittauksen avulla. Sisäilmasto- ja sisäympäristöteemojen yhteydessä on viime aikoina nostettu esiin ilmastonmuutoksen vaikutus. Tätä teemaa on tarkasteltu melko kapeasti vain jäähdytystarpeen lisääntymisenä. Meitä kiinnostaa laajentaa teemaa siihen, kuinka rakennusta ympäröivä luonto vaikuttaa sisäympäristöön ja ihmisten hyvinvointiin sisätiloissa. Voisimmeko luontopohjaisilla ratkaisuilla edistää hyvinvointia ja kaupunkiympäristöjen monimuotoisuutta?

Tänäkin vuonna Sisäilmapajan ohjelmassa on kaksi aamupajaa. Toisessa keskustellaan kuntien sisäympäristötilanteista, toisessa kuitunäytteiden tulkinnan käytännön haasteista. Mitä haluaisitte kertoa aamupajoista?

Kansallinen sisäilma ja terveys -ohjelma on jo usean vuoden ajan pyrkinyt yhdessä Terveet tilat 2028-ohjelman kanssa parantamaan sisäilmatilannetta Suomessa. Ohjelmissa on muun muassa tuotettu ajantasaista tietoa, ohjeistuksia ja toimintamalleja sekä koulutettu eri alojen asiantuntijoita. Joko kuntien sisäympäristötilanteet on ratkaistu? –aamupajassa keskustellaan sisäympäristötilanteisiin liittyvistä tarpeista, joita kunnilla on edelleen. Pajassa keskitytään asioihin, jotka tällä hetkellä haastavat ja joihin erityisesti tarvitaan kunnissa tukea. Lisäksi keskustellaan asioista, jotka ovat jo hallinnassa ja joihin löytyy hyviä käytäntöjä jaettavaksi.

– Tässä aamupajassa Espoon hyviä käytäntöjä ja viimeaikaisia haasteita esitellään esimerkkeinä, joiden pohjalta toivomme keskustelun lähtevän liikkeelle.

– Asumisterveysasteuksen soveltamisopasta on mineraalikuitujen osalta päivitetty kaksi kertaa melko lyhyen ajan sisällä, eikä kaikki kentällä toimivat ole pysyneet perässä. Hyvin pienetkin mineraalikuitupitoisuudet sisäilmassa ylittävät helposti toimenpiderajan, jolloin niiden rooli korostuu ehkä liikaakin sisäilmastotutkimuksissa. Mineraalikuitunäytteiden tulkinnan käytännön haasteita -aamupajassa esittelemme Espoon eri kuitunäytteenoton tuloksia, joiden tulkinta ei ole yksiselitteinen. Haluamme herättää keskustelua tulosten tulkinnasta ja mahdollisesta oppaan päivitystarpeesta.

Mistä toivoisitte Sisäilmapaja16: jäävän mieliin?

– Toivomme, että tapahtuma jää ihmisten mieliin asiapainotteisena ja käytännönläheisenä tapahtumana, jossa sisäilmaongelmia ja -ratkaisuja tarkastellaan tapaustutkimusten ja esimerkkien avulla. Toivomme myös, että ihmiset luovat uusia kontakteja ja verkostoituvat monipuolisesti. Tulkaa mukaan, Otiksessa tavataan!


Tutustumismahdollisuus Aalto-yliopiston LVI-laboratorioon ja Saint-Gobain Finland Ecophonin monitilatoimistoon

Ensimmäisen pajapäivän aamuna pajan osallistujilla on mahdollisuus osallistua tutustumiskäynnille Aalto-yliopiston LVI-laboratorioon tai Saint-Gobain Finland Ecophonin monitilatoimistoon ja sen akustiikkaan.

Lue lisää tutustumiskäynneistä Sisäilmapaja16-sivultamme.

Näyttelyssä tuoreimpia sisäilmapalveluita ja -ratkaisuja

Pajaohjelman lomassa pääset tutustumaan Dipolin upeissa tiloissa pajanäyttelyymme ja verkostoitumaan alan ihmisten kanssa. Näyttelyssä on esillä tuoreimpia sisäilmapalveluita ja -ratkaisuja. Näyttelyyn pääsee vielä mukaan! Lisätietoja pajan näyttelysivulla.

Espoon kaupungin vastaanotto

Espoon kaupunki järjestää ensimmäisen pajapäivän päätteeksi vastaanoton Dipolissa. Tilaisuuteen tuo tervehdyksensä Espoon kaupunginjohtaja Kai Mykkänen, ja tilaisuudessa kuullaan teekkariorkesteri Retuperän WBK:ta.

Pajan ilta Sokos Hotel Tapiola Gardenissa

Ensimmäisen pajapäivän iltana vietämme Pajan iltaa Sokos Hotel Tapiola Gardenissa. Tarjolla on bufeeillallinen, ja luvassa on yhdessä viihtymistä. Musiikista illan aikana vastaa bilebändi Riot Mamas.

Järjestämme ennakkoon ilmoittautuneille bussikuljetuksen Dipolista Tapiola Gardeniin. Ilmoittautuminen tähän on pajailmoittautumisen yhteydessä.

Ohjelma julkaistu ja ilmoittautuminen avattu!

Sisäilmapaja16:n ohjelma on nyt julkaistu ja ilmoittautuminen avattu Sisäilmapaja16-sivulla. Aamupajoihin, tutustumiskäynneille ja Pajan iltaan on rajoitettu osallistujamäärä, joten olethan nopea ja varaathan paikkasi saman tien. Tervetuloa merelliseen Espooseen!

Toim. Anna Merikari

Lue lisää:
Sisäilmapaja16-sivu
Sisäilmapaja16-näyttelysivu
Pajan ilta
Tervetuloa Espooseen -video